Jaleel Croal, right, runs to victory in the 100-metre dash. Photo: CLEAVE FARRINGTON

The BVI Athletics Association’s Dag Samuels Developmental series continued at the A.O. Shirley Recreation Grounds on Saturday with athletes from Antigua and Barbuda, St. Croix and St. Thomas competing.

Beyonce DeFreitas, of Sprint Tech Track Club, clocked a time of 24.07 seconds in the 200-metre dash surpassing the IAAF World Junior Championship’s 200-metres qualifier mark of 24.20 seconds to earn a spot at the IAAF 2018 World under-20 Junior Championships in Tampere, Finland on July 10-15.

Additionally, Jaleel Croal, of Sprint Tech Track Club, ran a time of 11.25 seconds and 21.86 seconds in the 100 metres and 200 metres, respectively, to surpass the CARIFTA Games qualifying standards of 11.25’ and 22.15.”

The Dag Samuels series continues this Saturday with its sixth meet.

 

RESULTS

LONG JUMP:

GIRLS U15: 1.  Kenyatta Grate (STTC), 4.41m (+1.4).  2. Abriel Magloire (FLTC), 3.97m (+1.3)

BOYS U17: 1. Allonye Gordon (CTC), 4.80 (+4.2)

 

SHOT PUT:

GIRLS U13 (6.6lbs): 1. Savianna Joseph (FLTC), 6.86m.

U15 (6.6lbs): 1. Jonique Smith (ATC), 8.80m.  2. Alexa Hodge (FLTC), 7.58m.

U17 (6.6lbs): 1.  Ariana Edgar (STXTC), 11.64m.  2.  Kyra Willett (ANT), 11.30m.  3. Alli-anna Davis (STTC), 7.73m.

U20 (8.8lbs): 1.  Akira Phillip (ATC), 8.44m.

 

BOYS: U15 (12lbs): 1.   Sh’ael Lavacia (STTC), 10.16m.  2.  Orlando Douglas (ATC), 6.93m.  3. Mehki Smith (ATC), 6.33m.

U20 (14lbs): 1. 2. Diamante Gumbs (TNTC), 15.95m. 2. Djimon Gumbs (TNTC), 14.43m.  3.  Deshoy Ward (ATC), 10.29m.

OPEN MALES (16lbs): 1. Kevin Vanterpool (TNTC), 9.88m.

 

JAVELIN:

GIRLS U13 (500g): 1. Savianna Joseph (FLTC), 13.85m.

U15 (500g): 1. Jonique Smith (ATC), 16.97m.  2. Alexa Hodge (ATC), 15.50m.

U17 (500g): 1. Kyra Willett (ANT), 29.05m.   2. Alli-anna Davis (STTC), 15.64m.

U20 (600g): 1. Akira Phillip (ATC), 37.68m.  OPEN: 1. Britney Peters (600g), 42.88m.

BOYS: U15 (700g): 1. Sh’ael Lavacia (STTC), 33.54m.  2. Mekhi Smith (FLTC Jr.), 20.28m.  3. Orlando Douglas (ATC), 18.15m.

U20 (800g): 1. Deshoy Ward (ATC), 31.06m.

OPEN MALES (800g): 1. Kevin Vanterpool (TNTC), 50.00m.

 

800 METRES

Girls: OPEN: 1. Katrina Lindsey (FLTC) 2:27.11.  2.Tashira Edwards (STTC) 2:27.64

BOYS OPEN:  1. Gevon Smith (STTC), 2:13.32.   2. Clever Liberte (CTC), 2:26.35

 

100 METRES

Girls: U13 (wind +2.8) : 1. Acaida Frett (FLTC), 13.79.  2. Asia McMaster (UNA), 13.81.   3. Vinesha John (FLTC), 14.38.   4. Karliyah Morton (RSTC), 14.45.   5. Nejma Benjamin (FLTC), 16.08.

U15 (H1 – +1.5; H2 -2.3): 1. Crystal Maximea (H1) (FLTC), 13.01.  2. Jahtivya  Williams (H2), (STTC), 13.13.  3. Abriel Magloire (H1), (FLTC) 13.34.  4 Lia Claxton (H1) (STTC), 13.65. 5. Akeela MacMaster (H2), (UNA), 13.66 6. Nickelia Drummond (H2) (STTC), 13.73.  7.Kailia Martin (H2) (FLTC), 13.90. 8. Ariana Edgar (H2) (STXTC), 14.62.  9. Genelle Smith (H1) (STTC), 15.06.   10. Anaya Frett (H2) (STTC), 15.14.

U17 (-0.2): 1. Joella Lloyd, (ANT), 11.75.   2. Soniya Jones, (ANT), 12.13.   3. Sherna Williams, (CTC), 13.82.

U20 (-0.2): 1. Anelia Austries, (STXTC), 13.81

OPEN (-0.2): 1. Deya Erikson (STTC) 12.81.

 

BOYS

U13 (wind +0.3): 1. Antuwn Maduro, (STTC), 13.71.  2. Johari Lacey, (STTC), 14.07.  3. Jobari Pemberton, (FLTC), 14.19.

U15: (-2.8) 1. Jamoi Roberts (STTC), 12.96.    2. Jelani Croal (STTC), 13.36.   3. Rashaun Jack (STTC), 14.44.   4. Santos Caines (STTC), 14.47.

U17 (-1.7): 1. Razeeam Richards (ANT), 11.15.   2. Jaleel Croal (STTC), 11.25.   3.  Jaekwon Gordon (CTC), 11.81.   4. Shajoni Huggins (FLTC) (no time available

U20 (-1.7): 1. Ramandin Alexander (ANT), 10.89.  2. Joshua Lynch, (STTC), 11.66. 3. Chris Wickham, (CTC), 12.37.

OPEN (-1.7): 1. Khoy Vanterpool, () 12.84.

 

60 METRES

Boys U9 (+1.1): 1.  Ayden McIntosh (FLTC), 10.04.  2. Apollo Henry (STTC), 11.02.

 

300 METRES:

Girls

U11: 1. Shyra Stoutt (STTC), 55.74.   2. Ka’Brina Hill (STTC), 1:00.47.   3. Malia Robin (STTC), 1:01.24.

U13: 1. Michelle Smith (STXTC), 45.03.   2. Kenniqua Grate, (UNA), 54.80.

U15: 1. Kenyatta Grate (STTC), 42.97.   2.  Crystal Maxima, (STTC), 42.98.   3. Ariyah Smith (STTC), 45.95.   4. Deonna Campbell (FLTC), 46.36.

 

Boys

U11:  1. Tiondre Frett (STTC), 47.56.   2. Latriel Williams (STTC), 48.18.  3. Azriel Smith (STTC), 52.01.

U13: 1. Kaleem Lettsome (STTC), 45.55.  2. Sean Samuel (RSTC), 46.14.

 

400 METRES

Girls U17:  1.  Akrisa Eristee, (STTC), 56.98.   2. Zara Brown (STTC), 59.45.   3.  Kaelyaah Liburd, (RSTC), 1:00.78.   4. Tashira Edwards, (STTC), 1:02.16.  5. Alisha Hayde, (STTC), 1:06.55.

U20:  1. Beyonce Defreitas (STTC), 56.95.

Boys:

U17:  1.  Malik John, (STTC), 52.05.  2. J’mari Duhaney (STTC), 53:40.  3.  Jelani Croal (STTC), 58.32.   4. Allonye Gordon (CTC), 58.89.   5. Wanyae Belle, (STTC), 1:00.80.    6. Wayne Reid (STTC), 1:03.01.   7. Rashuan Jack (STTC), 1:04.53.   8. Santo Caines (STTC), 1:10.20

U20:  1. Joshua Lynch, (STTC), 56.10.   2. Jonathon Hing, (STTC), 58.57.

 

1,500 METRES

Females Open: 1. Mariah Christian, (RSTC), 5:13.09.   2. Katrina Lindsay, (STTC), 5:16.47

Males: Open: 1. Samuel Romney, (STTC), 4:40.65

 

150 METRES

GIRLS: U11: 1. Shyra Stoutt (STTC), 24.59.  2.  Ka’Brina Hill (FLTC Jrs.), 25.89. 3. Malia Robin (STTC), 26.36.

Boys: U9: 1. Ayden McIntosh (FLTC Jrs.), 24.01.   2. Apollo Henry (STTC), 27.32.

U11: 1. Tiondre Frett, (STTC), 20.92.   Azriel Smith (STTC) 22.89.

 

200 METRES

Girls: U13 (wind -1.5): 1. Michelle Smith (STXTC), 28.54. 2. Asia McMaster (RSTC), 28.95. 3. Karliyah Morton (RSTC), 30.70. 4. Vinesha John (FLTC), 30.75

U15 (+0.9): 1. Jahtivya Williams (STTC), 26.20.  2.  Akeela McMaster (UNA), 26.86.  3. Ariyah Smith (STTC), 27.76. 4. Nickelia Drummond (STTC), 27.79. 5. Kailia Martin ((FLTC), 28.30. 6. Lia Claxton (STTC), 28.96. 7. Deona Campbell (FLTC), 30.41. 8. Anaya Frett (FLTC), 33.10.

U17 (+1.9):  1. Joella Lloyd (ANT),  24.23.  2. Soniya Jones (ANT), 25.03.  3. Zara Brown (FLTC), 25.57.  4. Alisha Hayde (STTC), 27.24.  5.  Sherna Williams (CTC), 28.78.

U20: (wind +1.9) 1. Beyonce Defreitas (STTC), 24.07.  2. Shanice Hucey (STTC), 29.02.

 

OPEN: (+1.9) 1. Deya Erickson (STTC), 26.74.

Boys

U13: (wind -1.5) 1. Antuwn Maduro (STTC), 28.05.  2. Kaleem Lettsome (STTC), 28.11. 3. Jobari Pemberton (FLTC), 29.02.  4. Johari Lacey (STTC), 29.97.

U15: (+1.8) 1. Jamoi Roberts, (STTC), 25.31.  2. Jelani Croal (STTC), 26.86

U17: (H1+1.8, H2: -2.2, H3: +1.8) 1. Razeeam Richards (H3) (ANT), 21.84.  2. Jaleel Croal (H3) (STTC), 21.86.  3. Malik John (H3) (STTC), 23.13.  4.  Jaekwon Gordon (H3) (CTC), 23.60.  5. J’mari Duhaney (H2) (STTC), 24.29.  6. Wanyae Belle (H2) (STTC), 25.17. 7.  Kadeem Pena (H1) (FLTC), 25.00.  8. Wayne O’Neal (H1) (STTC), 26.30.  9.  Shajoni Huggins (H1) (FLTC), 26.38.

U20: (H2: -2.2, H3:-+1.8)  1. Ramindin Alexander (H3) (ANT), 21.31.  2. Chris Wickham (H3) (CTC), 24.81.  3. Jonathan Hing (H2) (STTC), 26.46.

OPEN (+1.8):  Khoy Vanterpool (STTC), 25.37.


ADVERTISEMENT

 



ADVERTISEMENT