More than 110 participants kicked off the Mourant H. Lavity Stoutt Community College running series on Saturday.

The event is in its 23rd year,  despite only one race being held last season due to Hurricane Irma. However, organisers are optimistic that the series will be completed both on Tortola and Virgin Gorda.

Race Director Stephanie Russ Penn said she is “excited to have this wonderful community event back in full swing and she looks forward to the increased participation as the public schools resume and the word continues to spread.”

For the first time, the series has gone green, an initiative encouraged by the law firm Mourant, the main sponsor of the series since 2016.  Participants are asked to bring their own water bottle, while water otherwise is distributed to participants in reusable cups, instead of disposable plastic bottles.

Leading the One Mile (under-9 and under-11) Boys and Girls divisions after the first race are Charlie Potgieter and Taryn Augustine, respectively.

Clifton Stuiken and Katrina Lindsay were the respective overall men and women open two-mile winners.

Mr. Stuiken, who ran 10 minutes 49.62 seconds, is within striking distance of Lyndell Roberts’ course record of 10:45.3 minutes set in November 1997.

In the Cross Country Division, Cedar School Primary and Secondary, the Cedar School Parents and Teachers Team and Rotary of Tortola are the front runners in their respective divisions.

The series to VG this Saturday. Registration starts at 6:30 a.m. at the HLSCC Virgin Gorda Centre and the race starts at 7 a.m. For more information about the race series, contact Ms. Russ Penn at 496-7155 or sruss@hlscc.edu.vg

RESULTS

ONE MILE (Under-9 and U-11) No times available due to an error in race distance.

Boys: 1. Charlie Potgieter, 2. Latriel Williams, 3. Ty’rique Charles, 4. Tiondre Frett, 5. Caiden Rhymer, 6. Frank Carroll, 7. Pierrce Zatchman, 8. Xavier Morgan, 9. Marley Kneipp, 10. Jack McDonald, 11. Eli Ghiorse, 12. Jae Potgieter.

Girls: 1. Taryn Augustine, 2. Millie Cottreau, 3. Ava Ghiorse, 4. Nickyjah Brewley, 5. Hollie McDonald, 6. Kate McDonald.

 

TWO MILE

Open Males: 1. Cliff Struiken,10 minutes 49.62 seconds.  2. Jelani Croal,12:12.79.  3. Derek Rawlings,12:15.89.  4. Khiry Creque,13:31.67.  5. Reu Rymer, 13:41.22.  6. Claudius Rymer, 13:50.65. 7. Mark Harbison,14:09.54.  8. Adrian Dale, 14:20.45.  9. Richard Morgan, 15:10.82.  10. Zebalon McLean, 15:26.79.  11. Rupert Johnson, 15:30.54.  12. Jaleel Croal, 15:31.23.  13. Hendrick Verdeer, 15:55.94.  14. Jaben Augustine, 16:21.46. 15. Elvorn Dore, 18:20.88.  16. Hamza Mzee, 18:27.34.  17. Garfield Neita, 18:30.05. 18. Ryan Chalwell, 19:07.25.  19. Jerry Thomas, 19:16.71.  20. Patrick Ormand, 19:31.11.  21. Elvette Dore, 20:21.37.  22. Harvey Anthony Jr, 20:53.06.  23. Jeremiah Frett, 21:23.95.  24. Jim Cullimore, 21:38.92.  25. Nev Wyllie, 21:51.90.  26. Keimanie Christopher, 23:29.56.  27. Michael Fay, 25:30.84.  28. Chris Ghiorse, 25:33.48.  29. Shajoni Huggins, 26:07.03.  30. Matai Frett, 26:16.12.  31. Khalell Penn, 27:01.90.  32. Seun Frett, 28:45.67.  33. Edwardo Devera, 29:44.03.  34. Cem Bicer, 32:22.66.  35. Ted Francis, 35:59.99.  36. Amos Pickering, 36:20.21.  Also participated: Sebastian Morgan.

Open Females: 1. Katrina Lindsay, 12:58.15.  2. Kim Struiken, 13:45.51.  3. Rosmond Johnson, 14:30.77.  4. Kay Reddy, 16:36.30.  5. Saungie Liburd, 17:34.86.  6. Laura Dore, 17:42.66.  7. Anna Kinkead, 17:57.38.   8. Martha Killourhy, 19:14.50.  9. Elsie Ormand, 19:18.62. 10. Daphne Henriquez, 20:33.40. 11. Nicole Toppin, 20:51.65.  12. Zara Brown, 22:04.06.  13. Shirley Liburd, 22:12.84.  14. Clair Burke, 22:15.28.  15. Jane Wyllie, 23:05.61.  16. Joan Farara, 23:41.53.  17. Abriel Magloire, 27:22.66.  18. Lyndonna Lambert, 27:50.82.  19. Pearl Devera, 28:46.07. 20. Samoria Vanterpool, 32:17.34.  21. Tracy Smith, 36:10.77.  22. Sayretta Pickering, 36:21.91.  Also participated Deanna Wattley.

CROSS COUNTRY

Primary Schools Teams: Cedar School Primary (CS): 1. Sam Potgieter (CSP),13:49.82.  2. Denika Vanterpool (C S),20:25.12.Points: 1. Cedar

Secondary Schools Teams: Cedar School (CS): 1. Rush Broderick (CS),15:41.65.  2. Zolita Bamford (CS),18:06.63.  3. Tola Broderick (CS),18:08.74.  4. Johannes Blok (CS), 23:14.80.  5. Noah Cottreau (CS),23:56.50.  6. Deonte Vanterpool (CS), 25:22.84. Points: 1. Cedar School

Service Clubs: Rotaract Club (RC), Rotary of Road Town (RR), Rotary Sunrise of Road Town (RS), Rotary of Tortola, (RT): 1. Michael Killourhy (RT),13:14.03.  2. StacyAnn Wynter (RT),17:51.06.  3. Henry Creque (RT),18:02.83.  4. Gerard Farara (RT),19:29.82.  5. Deshawn Douglas (RC),19:55.24.  6. Allison Gumbs (RC), 20:55.04.  7. Ixora Wong (RT), 21:07.00.  8. Tuneisha Johnson (RC), 22:13.61.  9. Cedric King (RC), 22:24.46.  10. Khoyisha Stoutt (RC), 22:29.95.  11. Deon Vanterpool (RC), 23:13.78.  12. Lorna Smith (RT), 23:38.56.  13. Shakera Fahie (RC), 23:40.53.  14. Jevaughn Rhymer (RC), 24:49.31.  15. Sharona Pickering (RC), 28:13.82.  16. Delma Maduro (RT), 29:44.34.  17. Audley Maduro (RT), 29:44.60.  18. Christina Cheraymond (RR), 30:58.78.  19. Antonio Maynard (RR), 31:45.77.

Points:  1. Rotary of Tortola, 17.   2. Rotaract, 39. 4. Rotary of Road Town, 37 (2 participants).

Community Partners: Cedar School Parents/Teachers (CSPTA), H. Lavity Stoutt Community College (HLSCC), Montessori Parent/Teachers (MPTA), Peligan Gate Parent/Teacher (PGPTA): 1. Chris Potgieter (CPTA), 14:59.82.  2. Sarah Carroll (CPTA).19:10.03. 3. Elizabeth Buratti Clifton (MPTA),20:06.95.  4. Martin Cherry (HLSCC),20:40.33.  5. Lynette Galindo (PGPTA),23:32.44.  6. Cayley Smit (PGPTA),24:10.15.  7. Marian Cazabon-Blok (CPTA),30:58.78.  8. Steve Augustine (PGPTA),36:12.2.

Points: 1. Cedar School PTA Team, 10 (3 participants).  2.  Pelican Gate PTA, 11 (3 participants).  4. Montessori PTA, 3 (1 participant).  4. HLSCC, 4 (1 participant),

 


ADVERTISEMENT

 



ADVERTISEMENT