The BVI Athletics Association hosted its third development meet on Saturday with a focus on relays.

The meet was held at the A. O. Shirley Recreation Grounds and attracted teams from 14 schools and clubs, including two from St. Thomas and one from Virgin Gorda. Coaches used the competition as a first assessment of their athletes.

With several of the territory’s primary schools gearing up for inter-house competition, their respective officials were able to work on and shift personnel.

“The meet went off well, and again, we are seeing athletes improving as coaches make adjustments in the programmess after each meet,” said meet director Dag Samuels. “The turnout was great and we had several exciting races with close finishes and athletes running good times.”

The next development meet is scheduled for Feb. 26.

Final Results of Development Meet #3: Teams: Top Notch Track Club (TNTC); Elmore Stoutt High School (ESHS); Francis Lettsome Primary School (FLPS); Sprint Tech Track Club (STTC); Fast Lane Track Club (FTLC), Cheetahs; Althea Scatliffe Primary School (ASPS); Ivan Dawson Primary School (IDPS); Enis Adams Primary School, (EAPS); Joyce Samuels Primary School, (JSPS); Alexandrina Primary School (ASPS); St. Georges Primary School (SGPS); Track Team Massive (TTM)

Open Shot Put Females: 1. Trevia Gumbs, (ESHS), 9.21m.  2. Tynelle Gumbs, (ESHS), 8.85m.  3. Kanishque Todman, (TNTC), 8.22m.  

Sprint Medley U-15 Girls: 1. ESHS, 4:39.45, 2. STTC Jr., 5:19.36, 3. IDPS, 6:15.22

Sprint Medley U-15 Boys: 1. FLPS, 6:02.09

Sprint Medley U-18 Girls: 1. STTC, 4:15.60, 2. STTC/FLTC, 4:43.39, 3. TTM, 5:01.05

U-18 Boys: 1 ESHS (A), 3:47.45, 2. TMM (A), 4:04,67, 3. TMM (B), 4:16.82, 4. Cheetahs, 4:17.67, 5. ESHS (B), 4:31.73

Sprint Medley Open Females: 1. TMM, 4:44.26, 2. Cheetahs, 5:14.09. Open Males: 1. TNTC (A), 3:45.05, 2. TMM (A), 3:46.73, 3. TMM (B), 3:54.42, 4. Cheetahs, 4:01.05, 5. Virgin Gorda, 4:17.05, TNTC (B), DQ

4x150m U-9 Girls: 1. ASPS, 1:52.78, 2. IDPS, 1:55.98, 3. SGPS, 2:04.82. U-9 Boys: 1. ASPS, 1:45.82, 2. AMPS, 1:52.16, 3. EAPS, 1:55.95, 4. IDPS, 1:58.48, 5. SGPS, 2:00.42

4x200m U-11 Girls: 1. EAPS, 2:15.03, 2. ASPS (A), 2:19.39, 3. ASPS (B), 2:26.32, 4. AMPS, 2:35.26, 5. IDPS, 2:35.48, 6. FLPS, 2:38.45. U-11 Boys: 1. SGPS, 2:11.26, 2. EAPS, 2:16.32, 3. ASPS (B), 2:17.82, 4. ASPS (A), 2:21.86, 5. IDPS, 2:33.86, 6. AMPS, 2:41.82

4x200m U-13 Girls: 1. ASPS, 1:55.92, 2. JSPS, 2:04.36, 3. SGPS, 2:13.32, 4. EAPS, 2:13.64, 5. 2:14.26, 6. AMPS, 2:14.98, 7. IDPS, 2:16.26. U-13 Boys: 1. ASPS (A), 1:59.27, 2. ASPS (C), 2:00.23, 3. ASPS (B), 2:00.45, 4. IDPS, 2:07.54, 5. EAPS, 2:07.64, 6. JSPS, 2:09.80, 7. AMPS (B), 2:12.86, 8. FLPS, 2:18.57, 9. AMPS (B), 2:18.82

4x400m U-18 Girls: 1. STTC, 4:02.82, 2. STTC/FLTC, 4:15.30, 3. TTM, 4:42.07. U-18 Boys: 1. TTM (A), 3:54.79, 2. TTM (C), 4:11.36, 3. TTM (B), 4:44.82. Open Females: 1. TTM, 4:17.89, 2. Cheetahs, 4:22.16. Open Males: 1. STTC/FLTC, 3:26.26, 2. TTM (B), 3:30.41, 3. TNTC (A), 3:32.48, 4. TTM (A), 3:36.20, 5. TNTC (B), 3:40.64, 6. Cheetahs, 3:57.76


ADVERTISEMENT

 

 

ADVERTISEMENT